Witamy na stronie logowania Krajowej Konferencji Pulmonologów i Mikrobiologów.
Prosimy o zalogowanie się poniżej, wykorzystując dane otrzymane w mailu podanym podczas rejestracji. Po prawidłowym logowaniu zapraszamy do okna transmisji oraz zachęcamy do odwiedzenia wirtualnych stoisk naszych partnerów i sponsorów.

Zaloguj się na swoje konto

Masz problem z zalogowaniem?

Aby mieć dostęp do transmisji z Konferencji należy się zalogować podając adres email podany do rejestracji, oraz wpisując hasło otrzymane w mailu potwierdzającym.

Jeśli mają Państwo problem z zalogowaniem się na swoje konto, prosimy o kontakt z Panią Anną Ratajczak (tel. +48 574 322 450  // anna.ratajczak@sans-souci.pl)

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

WSZYSTKIE WYKŁADY BĘDĄ DOSTĘPNE W FORMIE TRANSMISJI ONLINE POPRZEZ INTERNET

  • 19.10.2020
  • 20.10.2020
  • 21.10.2020
  • 22.10.2020
  • 23.10.2020

09:00-11:00

KANAŁ 1


Transplantologia w czasach COVID-u – raport Polski 2020, czyli w jaki sposób uratowaliśmy dzięki transplantacji chorych z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów

Sesja realizowana we współpracy z PTT, POLTRANSPLANT,  NFZ i krajowymi ośrodkami, które realizują programy transplantacji narządów

Moderatorzy:
Lech Cierpka (Katowice),  Jarosław Czerwiński (Warszawa), Bernard Wasko (Warszawa),  Artur Kamiński (Warszawa)

  1. Wprowadzenie: transplantologia w 2020 (8 min) – Roman Danielewicz (Warszawa)
  2. Przeszczepianie serca (8 min) – Michał Zembala (Zabrze)
  3. Przeszczepianie płuc (8 min) – Marek Ochman (Zabrze)
  4. Przeszczepianie nerek (8 min) – Sławomir Nazarewski (Warszawa)
  5. Przeszczepianie wątroby
    – u dorosłych (6 min) Krzysztof Zieniewicz (Warszawa)
    – u dzieci (6 min) Piotr Kaliciński (Warszawa)
  6. Przeszczepianie wielotkankowe (8 min) – Adam Maciejewski (Gliwice)
  7. Przeszczepianie wielonarządowe (6 min) – Maciej Urlik (Zabrze), Robert Król (Katowice)
  8. Odległe wyniki leczenia przeszczepianiem narządów
    – perspektywa transplantologa (6 min) Leszek Pączek (Warszawa)
    – perspektywa POLTRANSPLANTU  (6 min) Jarosław Czerwiński (Warszawa)
  9. Przyszłość Polskiej transplantologii na 2020-2030 w opinii ekspertów:
    – nerki, wątroba (6 min) Leszek Pączek (Warszawa)
    – serce i płuca (6 min) Marian Zembala
    – trzustka (6 min) Marek Durlik (Warszawa)
    – aktywność donacyjna i wsparcie Poltransplantu (6 min) Artur Kamiński (Warszawa)

KANAŁ 2


Cukrzyca i choroby metaboliczne nadal wyzwaniem dla nauki, medycyny i ochrony zdrowia w Polsce. Gdzie jesteśmy w czasie pandemii 2020?

Moderatorzy:
Krzysztof Strojek (Zabrze), Lech Poloński (Zabrze)

  1. Cukrzyca a serce – punkt widzenia diabetologa (20 min) – Krzysztof Strojek (Zabrze)
  2. Serce a cukrzyca – punkt widzenia kardiologa (20 min) – Grzegorz Gajos (Kraków)
  3. Cukrzyca i nerki – punkt widzenia nefrologa (20 min) – Marian Klinger (Opole)
  4. Dyskusja i podsumowanie (30 min)

11:15-13:15

KANAŁ 1


Wyzwania dla chirurgii ogólnej i innych dyscyplin zabiegowych w stanach zagrożenia PANDEMIĄ w Polsce – jak zapewnić dostępność, jakość realizacji świadczeń zdrowotnych, ratujących życie pilnych i planowych? Część I.

Moderatorzy:
Marek Krawczyk (Warszawa), Adam Dziki (Łódź), Grzegorz Wallner (Lublin), Krzysztof Simon (Wrocław), Jarosław Pinkas (Warszawa)

  1. Modelowanie epidemii (12 min) – Magdalena Rosińska (Kraków)
  2. Pandemia SARS-CoV-2 (12 min) – Krzysztof Pyrć (Kraków)
  3. Założenia projektu jako modelu do działań mających na celu identyfikację obszarów zagrożenia i prewencji epidemii COVID19 w województwie śląskim (12 min) – Jan E. Zejda (Katowice)
  4. Raport z frontu walki z pandemią w woj. śląskim (12 min) – Piotr Nowak (NFZ Katowice)
  5. W jaki sposób epidemia SARS-CoV2 / COVID-19 w Polsce zmieniła funkcjonowanie oddziałów i możliwości świadczenia usług w zakresie chirurgii ogólnej (12 min) – Grzegorz Wallner (Lublin)
  6. Wpływ epidemii SARS-CoV-2 / COVID-19 na realizację kontraktu NFZ w dyscyplinach zabiegowych (12 min) – Marek Wesołowski (Lublin)
  7. Nowe wyzwania organizacyjne, logistyczne dla systemu opieki zdrowotnej przy realizacji świadczeń medycznych w chirurgii ogólnej okresie masowego zagrożenia epidemiologicznego (12 min) -Tomasz Banasiewicz (Poznań)
  8. Podsumowanie (10 min)

KANAŁ 2


Rehabilitation – case study

Postęp polskiej fizjoterapii i rehabilitacji – nie tylko możliwy ale i obecny

Sesja edukacyjna pod patronatem Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Moderators:
Marc Michielsen (Hasselt, Belgium), Jan Szczegielniak (Opole), Mariusz Stachowiak (Zabrze), Jacek Sikora (Zabrze)

  1. Pacjent w śpiączce (8 min) – Aleksandra Kucińska (Tarnowskie Góry)
  2. Rehabilitacja przed transplantacją płuc (8 min) – Natalia Jeneralska (Dziekanów)
  3. Rehabilitacja po transplantacji płuc i wątroby (8 min) – Łukasz Lech (Zabrze)
  4. Wyniki kolejnych etapów rehabilitacji kardiologicznej chorej po operacji OPCAB z zastosowaniem ECMO – 2-letni follow-up (8 min) – Karina Drżał (Zabrze)
  5. Wpływ fizjoterapii oddechowej na wydolność oddechową i kształt klatki piersiowej u pacjenta chorego na rdzeniowy zanik mięśni SMA I – opis przypadku (8 min) – Mikołaj Kowalski (Bydgoszcz)

13:30-15:30

KANAŁ 1


Wyzwania dla chirurgii ogólnej i innych dyscyplin zabiegowych w stanach zagrożenia PANDEMIĄ w Polsce – jak zapewnić dostępność, jakość realizacji świadczeń zdrowotnych, ratujących życie pilnych i planowych? Część II.

Moderatorzy:
Marek Krawczyk (Warszawa), Adam Dziki (Łódź), Grzegorz Wallner (Lublin), Jarosław Pinkas (Warszawa)

Zdrowia Polaków Portret Własny – raport konsultantów krajowych w czasie i po pandemii

  1.  Choroby zakaźne (8 min) – Andrzej Horban (Warszawa)
  2.  Neurologia (8 min) – Agnieszka Słowik (Kraków)
  3. Anestezjologia i intensywna terapia (8 min) – Radosław Owczuk (Gdańsk)
  4. Szpitale jednoimienne (8 min) – Konstanty Szułdrzyński (Kraków)
  5. Urologia (8 min) – Piotr Chłosta (Kraków)
  6. Nefrologia i leczenie nerkozastępcze (8 min) – Ryszard Gellert (Warszawa)
  7. Położnictwo i ginekologia (8 min) – Krzysztof Czajkowski (Warszawa)
  8. Kardiologia (8 min) – Jarosław Kaźmierczak (Szczecin)
  9. Kardiochirurgia (8 min)
    – dorosłych (5 min) – Jacek Różański (Warszawa), Piotr Suwalski (Warszawa)
    – dzieci (5 min) – Bohdan Maruszewski (Warszawa)
  10. Aktywność transplantacyjna w czasie pandemii (8 min) – Artur Kamiński (Warszawa)
  11. Pulmonologia (8 min) – Halina Batura-Gabryel (Poznań)

KANAŁ 2


U kogo wykonam diagnostykę obrazową serca w 2020 rok?

Moderatorzy:
Jan Baron (Katowice), Jarosław Drożdż (Łódź), Jan Głowacki (Zabrze)

  1.  Tomografia komputerowa – co zastąpi, a gdzie uzupełni?
    – opinia radiologa (20 min) – Katarzyna Gruszczyńska (Katowice)
    – opinia kardiologa (20 min) – Maksymilian Opolski (Warszawa)
  2.  Rezonans magnetyczny (20 min) – czy zawsze rozstrzygnie niejasności? – Karol Miszalski – Jamka (Zabrze)
  3.  Scyntygrafia serca – komu wykonam to badanie? (20 min) – Jarosław Wasilewski (Zabrze)

Kanał 1
16:00-17:30
Kanał 2
16:00-18:00

KANAŁ 1


Leczenie przeciwzakrzepowe w przewlekłych i ostrych zespołach wieńcowych. Stare problemy – nowe możliwości

Prowadzenie sesji:
Bartosz Hudzik (Zabrze), Andrzej Budaj (Warszawa), Beata Wożakowska-Kaplon (Kielce)

  1. Narzędzia do oceny ryzyka niedokrwienia i ryzyka krwawienia – zastosowanie praktyczne (15 min) – Grzegorz Opolski (Warszawa)
  2. Deeskalacja i eskalacja podwójnej terapii przeciwpłytkowej – nowe strategie postępowania u pacjentów dużego ryzyka krwawienia i dużego ryzyka niedokrwienia (15 min) – Jacek Kubica (Bydgoszcz)
  3. Migotanie przedsionków i konieczność leczenia przeciwpłytkowego (15 min) – Beata Średniawa (Zabrze)
  4. Postępowanie w przypadku krwawień lub konieczności operacji pozasercowych (15 min) – Krzysztof Dyrbuś (Zabrze)
  5. Prezentacja przypadku i dyskusja okrągłego stołu (15 min) – Aleksandra Błachut (Zabrze) / Bartosz Hudzik (Zabrze)

KANAŁ 2


XXI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej III Warsztaty Rotablacji „RotaTeam 2020” Sesja I

Prowadzenie:
Krzysztof Reczuch (Wrocław), Krzysztof Wilczek (Zabrze)

  1.  Zwapnienia tętnic wieńcowych – największe wyzwanie dla kardiologów interwencyjnych (15 min) – Krzysztof Reczuch (Wrocław)
  2. Konsensus AISN PTK dotyczący rotablacji – polska rzeczywistość, wymogi ośrodka, wskazania i przeciwskazania do zabiegu rotablacji (15 min) – Sławomir Dobrzycki (Białystok)
  3.  ABC rotablacji – przygotowanie do zabiegu, dobór sprzętu (15 min) – Leszek Bryniarski (Kraków)
  4.  Rotablacja w sytuacjach off-label (15 min) – Andrzej Ochała (Katowice)

Interwencyjny HeartTeam:
prezentacja przypadku – Michał Wróbel (Zabrze)

Kanał 1
17:45-19:15
Kanał 2
18:15-20:15

KANAŁ 1


Sesja specjalna

Prowadzenie:
Piotr Przybyłowski (Zabrze), Andrzej Lekston (Zabrze)

  1. Wyzwania w leczeniu zatorowości płucnej (20 min) – Ilona Skoczylas (Zabrze)
  2. Perspektywy leczenia hiperlipemii w Polsce (20 min) – Maciej Banach (Łódź)
  3. Wskazania do leczenia antydepresyjnego w schorzeniach sercowo-naczyniowych – Robert Pudlo (Tarnowskie Góry)
  4. Co lekarz powinien wiedzieć o systemie ratownictwa medycznego w dobie COVID-19 – Klaudiusz Nadolny (Katowice)

KANAŁ 2


III Warsztaty Rotablacji „RotaTeam 2020” Sesja II

Prowadzenie:
Sławomir Dobrzycki (Białystok), Mateusz Tajstra (Zabrze), Piotr Chodór (Zabrze)

  1.  Najczęstsze, najpoważniejsze powikłania rotablacji – skala problemu (10 min) – Jarosław Wójcik (Nałęczów)
  2. Jak rozwiązać problem? – prezentacja przypadków
    – perforacja (10 min) – Janusz Kochman (Warszawa)
    – złamanie rotawire (10 min) – Mateusz Tajstra (Zabrze)
    – dyssekcja (10 min) – Krzysztof Wilczek (Zabrze)
    – uwięźnięcie wiertła (10 min) – Paweł Kralisz (Białystok)

Kanał 1
19:30-21:00

KANAŁ 1


Wytyczne ESC 2020 Kardiologia sportowa i wysiłek fizyczny u pacjentów ze schorzeniami sercowo – naczyniowymi

Prowadzenie:
Marcin Grabowski (Warszawa), Piotr Jankowski (Kraków), Grzegorz Gielerak (Warszawa)

  1. Stratyfikacja ryzyka sercowo – naczyniowego (15 min) – Marcin Grabowski (Warszawa)
  2. Wysiłek fizyczny u chorego z:
    – chorobą wieńcową (15 min) – Piotr Jankowski (Kraków)
    – niewydolnością serca (15 min) – Adam Sokal (Zabrze)
    – wadą zastawkową (15 min) – Jacek Niedziela (Zabrze)
    – zaburzeniami rytmu serca (15 min) – Agnieszka Katarzyńska-Szymańska (Poznań)
  3. Dyskusja i podsumowanie sesji (15 min)

09:00-11:00

KANAŁ 1


Niekomercyjne rejestry sukcesem i szansą polskiej medycyny i ochrony zdrowia, miarą jej jakości i europejskości

Sesja pod patronatem Ministra Zdrowia, Konsultantów Krajowych, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Centrum Monitorowania Jakości

Moderatorzy:
Sławomir Gadomski (Warszawa), Tomasz Zdrojewski (Gdańsk), Magdalena Bielska-Jasota (Warszawa), Maciej Miłkowski (Warszawa)

  1.  Wnioski i doświadczenia z Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS (15 min) – Mariusz Gąsior (Zabrze)
  2.  Ogólnopolski Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych u Dorosłych i Dzieci KROK (15 min) – Bohdan Maruszewski (Warszawa)
  3.  Ogólnopolski Rejestr Kardiologiczno – Kardiochirurgiczny Przezcewnikowych Zabiegów Zastawek Serca POL-TAVALVE – poprzednio POLTAVI (15 min) – Marian Zembala (Zabrze)
  4. Polska Platforma Monitorująca badania (skrining) raka płuca za pomocą tomografii komputerowej (15 min) – Mariusz Adamek (Warszawa)
  5.  Krajowy Rejestr Nowotworów KRN (15 min) – Joanna Didkowska (Warszawa)
  6.  Podsumowanie i dyskusja (20 min)

KANAŁ 2


Leczenie złożonych wad strukturalnych serca – siła współczesnej kardiologii i kardiochirurgii

Moderatorzy:
Kazimierz Widenka (Rzeszów), Tomasz Hryniewiecki (Warszawa), Michał Zembala (Zabrze), Adam Witkowski (Warszawa)

  1.  Niedomykalność zastawki aortalnej z poszerzeniem aorty – jak zachować zastawkę by uzyskać dobre wyniki odległe (20 min) – Maciej Kolowca (Rzeszów)
  2.  Infekcyjne zapalenie wsierdzia – interwencja konieczna szybko! (20 min) – Janusz Konstanty-Kałandyk (Kraków)
  3.  Ciężka stenoza aortalna u chorego z drożnymi pomostami (po CABG) – jak leczyć by zachować trwałość bypassów? (20 min) – Marek Kowalski (Bad Rothenfelde, Niemcy)
  4.  Ciężka dysfunkcja zastawki trójdzielnej po wymianie układu stymulującego – nierzadki problem kliniczny (20 min) – Grzegorz Hirnle (Zabrze)

11:15-13:15

KANAŁ 1


Problemy w diagnostyce obrazowej kardiomiopatii

Moderatorzy:
 Marcin Fijałkowski (Gdańsk), Jarosław Wasilewski (Zabrze)

  1. Kiedy wykorzystam pomiary odkształcenia miokardium? (20 min) – Tomasz Kukulski (Zabrze)
  2.  Ostre i przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego – jaka technikę obrazową zastosuję? (20 min) – Karol Miszalski-Jamka (Zabrze)
  3.  Amyloidoza serca aktualny algorytm diagnostyczny (20 min) – Jacek Grzybowski (Warszawa)
  4. Scyntygrafia serca czy już o niej zapomnieliśmy? (20 min) – Magdalena Kostkiewicz (Kraków)

KANAŁ 2


Prognosis and treatment of patients with Heart Failure and Functional Mitral Regurgitation

Moderators:
 Tomasz Kukulski (Zabrze), Piotr Szymanski (Warsaw), Victoria Delgado (Leiden, NL)

  1.  Bivalvular functional regurgitation – new paradigm or just interesting concept (20 min) – Tomasz Kukulski (Zabrze)
  2.  How to select an optimal Mitraclip recipient? (20 min) – Victoria, Delgado (Leiden, Nederland)
  3.  Mitral clipping post CRT – is this a still valuable strategy? (20 min) – Witold Streb (Zabrze)
  4.  If not clipping what I-should do ? (20 min) – Marek Deja (Katowice)

13:30-15:30

KANAŁ 1


Sesja satelitarna Boeringer IngeIheim

Prowadzenie:
Mariusz Gąsior (Zabrze)

AF i HF – pandemia współczesnej kardiologii

  1. Nowe wytyczne ESC 2020 AF – jak zmieniają naszą rzeczywistość (15 min) – Zbigniew Kalarus (Zabrze)
  2. Flozyny a HF – różny punkt uchwytu na wiele mechanizmów (15 min) – Piotr Rozentryt (Zabrze)
  3. Dyskusja w oparciu o przypadek kliniczny

KANAŁ 2


Jak zredukować liczbę chorych z amputacją kończyn i ograniczyć inwalidztwo

Moderatorzy:
Piotr Kasprzak (Regensburg, Niemcy), Aleksander Sieroń (Bytom), Wojciech Witkiewicz (Wrocław), Piotr Andziak (Warszawa)

  1. „Mam Marzenie”, czyli jak spełniać pragnienie chorych i lekarzy w Polsce ograniczając amputacje (20 min) – Wojciech Witkiewicz  (Wrocław)
  2. Niedokrwienie kończyn dolnych grożące amputacją. Problem pacjenta, lekarza i Narodowego Funduszu Zdrowia (20 min) – Ryszard Walas (Zabrze), Piotr Nowak (Katowice)
  3. Najnowsze wytyczne, doniesienia oraz Evidence Based Medicine dotyczące opieki nad chorymi z krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych (20 min)– Leszek Kukulski (Zabrze)
  4.  Dyskusja i podsumowanie (20 min)

Kanał 1
16:00-17:30
Kanał 2
16:00-18:00

KANAŁ 1


Intensywne ABCD na kardiologicznej „ERCE”

Sesja we współpracy z Asocjacją Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK

Prowadzenie sesji:
Agnieszka Tycińska (Białystok), Przemysław Trzeciak (Zabrze)

  1.  A jak Airways – optymalna wentylacja mechaniczna u pacjenta po zatrzymaniu krążenia (15 min) – Rafał Koba (Katowice)
  2. B jak Brain – optymalna ochrona uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego po zatrzymaniu krążenia (15 min) – Łukasz Krzych (Katowice)
  3. C jak Circulation – optymalne wsparcie farmakologiczne i mechaniczne układu krążenia (15 min) – Marek Gierlotka (Opole)
  4. D jak Death – dylematy etyczne u skrajnie ciężkich pacjentów po wyczerpaniu możliwości terapeutycznych (15 min) – Piotr Knapik (Zabrze)
  5. Prezentacja przypadku i dyskusja okrągłego stołu (15 min) – Marta Kurdziel (Zabrze)/Przemysław Trzeciak (Zabrze)

KANAŁ 2


XXI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej V Warsztaty Technologii Wewnątrzwieńcowych Sesja I – Obrazowanie

Prowadzenie:
Jacek Legutko (Kraków), Krzysztof Dyrbuś (Zabrze)

  1. Które zabiegi i jak optymalizować za pomocą obrazowania wewnątrzwieńcowego? (15 min) – Tomasz Pawłowski (Warszawa)
  2.  Kiedy zastosuję IVUS a kiedy OCT, a może wystarczy tylko jedna technologia? (15 min) – Wojciech Wojakowski (Katowice)
  3. Obrazowanie wewnątrzwieńcowe w ostrych zespołach wieńcowych – ocena pacjenta po przebytej PCI i de novo (15 min) – Paweł Gąsior (Katowice)
  4. Restenoza czy nowa zmiana miażdżycowa – jak odróżnić, jak leczyć (15 min) – Tomasz Roleder (Wrocław)

Interwencyjny HeartTeam:
prezentacja przypadku – Łukasz Pyka (Zabrze)

Kanał 1
17:45-19:15
Kanał 2
18:15-20:15

KANAŁ 1


ECMO in contemporaty cardiac intensive care and cardiogenic shock

Moderators:
 Piotr Knapik (Zabrze), Katarzyna Hryniewicz-Czeneszew (Minneapolis, USA)

  1. ECMO in the treatment of cardiogenic shock (15 min) – Katarzyna Hryniewicz-Czeneszew (Minneapolis, USA)
  2. ECMO in cardiac arrest (E-CPR) (15 min) – Jan Belohlavek (Prague, Czech Republic)
  3. We set up ECMO – and what next? Anaesthesiologist’s perspective (15 min) – Ewa Trejnowska (Zabrze, Opole)
  4. ECMO is running – what are the options? Perspective of a cardiac surgeon (15 min) – Michał Zembala (Zabrze)

KANAŁ 2


V Warsztaty Technologii Wewnątrzwieńcowych – Sesja II – Ocena czynnościowa

Prowadzenie:
Wojciech Wojakowski (Katowice), Michał Hawranek (Zabrze)

  1. Wytyczne, podstawowe definicje, wskaźniki (15 min) – Michał Hawranek (Zabrze)
  2. Rozbieżności pomiędzy wynikami iwFFR/FFR – jak interpretować (15 min) – Piotr Buszman (Katowice)
  3. Dysfunkcja mikrokrążenia – czym ocenić, jak wykonać, znaczenie kliniczne (15 min) – Krzysztof Milewski (Bielsko-Biała)
  4. Spazm tętnicy wieńcowej – możliwości diagnostyczne (15 min) – Miłosz Jaguszewski (Gdańsk)

Interwencyjny Heart Team:
prezentacja przypadku – Janusz Szkodziński (Zabrze)

Kanał 1
19:30-21:00

KANAŁ 1


Wytyczne ESC 2020 Ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST

Prowadzenie:
Grzegorz Opolski (Warszawa), Michał Hawranek (Zabrze), Hanna Szwed (Warszawa)

  1.  Diagnostyka NSTE-ACS (15 min) – Waldemar Banasiak (Wrocław)
  2.  Ocena ryzyka u pacjentów z NSTE-ACS (15 min) – Andrzej Budaj (Warszawa)
  3.  Ostra i przewlekła farmakoterapia w NSTE-ACS (15 min) – Bartosz Hudzik (Zabrze)
  4. Diagnostyka inwazyjna pacjentów z NSTE-ACS (15 min) – Jacek Legutko (Kraków)
  5. Dyskusja i podsumowanie sesji (15 min)

09:00-11:00

KANAŁ 1


Wrodzone wady serca u dzieci i dorosłych – postęp i nowe wyzwania w leczeniu

Moderatorzy:
Jacek Białkowski (Zabrze), Grażyna Brzezińska-Rajszys (Warszawa), Jacek Moll (Łódź), Szymon Pawlak (Zabrze)

  1. Operacja Rossa – ratunek dla dzieci, opcja dla dorosłych (20 min) – Joanna Śliwka (Zabrze)
  2. Za wcześnie czy za późno na wspomaganie krążenia i potem przeszczep? (20 min) – Szymon Pawlak (Zabrze)
  3. Przezskórna implantacja zastawki płucnej, strategia postępowania (20 min) – Roland Fiszer (Zabrze)
  4. Przezcewnikowe zamykanie ubytków międzykomorowych – doświadczenia własne (20 min) – Jacek Białkowski (Zabrze)

KANAŁ 2


Heart Failure Team i jego szczególne znaczenie w leczeniu ciężkiej niewydolności serca – kiedy specjalistyczna pomoc kardiologia i kardiochirurga jest niezbędna aby uratować chorego? Dzielimy się doświadczeniem.

Moderatorzy:
 Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa), Tomasz Kukulski (Zabrze)  Michał Zembala (Zabrze), Ewa Trejnowska (Zabrze, Opole)

  1. Kolejna dekompensacja krążenia? – Pomyślmy o mechanicznym wspomaganiu lewej komory (20 min) – Lech Paluszkiewicz (Bad Oyenhausen, Niemcy)
  2. Chory niewydolny, zależny od amin katecholowych – IABP, ECMO czy LVAD? (20 min) – Michał Zembala (Zabrze)
  3. Przeszczep serca – u których chorych uzyskamy najlepszy efekt terapii? (20 min) – Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa)
  4. Zabrzańskie doświadczenia w ratowaniu chorych z ciężką niewydolnością serca LVAD – 171 chorych (20 min) – Agnieszka Biełka (Zabrze)

11:15-13:15

KANAŁ 1


XV Międzynarodowa Studencka Konferencja Kardiologiczna – część I

Pod patronatem Dziekana Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n med. Alicji Grzanki

Prowadzenie sesji:
Bożena Szyguła-Jurkiewicz (Zabrze), Beata Średniawa (Zabrze), Andrzej Tomasik (Zabrze), Krystian Wita (Katowice), Małgorzata Mularczyk (Zabrze)

  1.  Gość specjalny zaproszony przez studentów – Profesor Lech Poloński: „Rodzina, praca, nauka – jak przejść przez życie i osiągnąć sukces” (20 min)
  2. Prezentacje studenckie – 6 wystąpień (12 minut prezentacji + 2 minuty dyskusji)
    – Kardia Mobile 6L and Istel HR-2000 applicability in clinical practice: A comparison of recordings obtained with novel, portable devices and standard 12-lead electrocardiogram (12 min) – Kamila Skoczylas
    – Effect of branched endovascular aortic repair on platelet reactivity in patients with thoraco-abdominal aortic aneurysm (12 min) – Anna Burban
    – Double versus standard dose of acetylsalicylic acid in patients after coronary artery bypass grafting – a randomised controlled trial (12 min) – Magdalena Gajewska
    – Clostridium difficile after cardiac surgery: risk factors and impact on postoperative course (12 min) – Maciej Łuczak
    – Reconstruction of the dissected wall of the aortic root using haemostatic TachoSil® patch in type A dissection (12 min) – Mikołaj Jodłowski
    – Review of aortic annulus stabilization techniques in aortic valve repair – long-term results in 322 patients (12 min) – Luiza Haściło
  3. Wyłonienie zwycięskich i wyróżnionych prac naukowych

KANAŁ 2


 Nowe wyzwania w neurologicznej fizjoterapii i rehabilitacji

Sesja edukacyjna pod patronatem Krajowej Izby Fizjoterapeutów i NFZ

Moderators:
Maciej Krawczyk (Warszawa), Agnieszka Słowik (Kraków), Tomasz Pasierski (Warszawa), Mariusz Stachowiak (Zabrze)

  1. Honorary lecture. Upper Limb Boost therapy in stroke patients in the subacute phase – first results of a pilot study (40 min) – Marc Michielsen (Hasselt, Belgium)
  2. Co dalej ze strategia leczenia spastyczności po udarze (20 min) – Jacek Czarnek (Warszawa), Maciej Krawczyk (Warszawa)

13:30-15:30

KANAŁ 1


Sesja pielęgniarska Nowe horyzonty w pielęgniarstwie

Moderatorzy:
Izabela Uchmanowicz (Wrocław), Dorota Krówczyńska (Warszawa), Monika Parys (Zabrze)

  1. Organizacja pracy personelu pielęgniarskiego w obliczu epidemii wirusa SARS-COV-2 – Monika Parys (Zabrze)
  2. Podział kompetencji w opiece hybrydowej nad pacjentem z niewydolnością serca – Krystyna Czapla (Zabrze)
  3. Aktywność seksualna u pacjentów po zawale mięśnia sercowego – czy to ważne? – Anna Szlachcic (Zabrze)
  4. Przeszczepy płuc w obliczu pandemii COVID -19 – organizacja pracy oddziału – Alina Kliczka (Zabrze)
  5. ECMO – kompetencje pielęgniarki – doświadczenia własne – Aleksandra Ptak (Zabrze)

Eksperci:
Agnieszka Młynarska (Katowice),
Magdalena Cwynar (Katowice),
Hanna Kuziemkowska (Galway, Irlandia),
Jolanta Grub (Norwegia),
Janik Anna (Katowice),
Alina Kliczka (Zabrze),
Beata Botor (Zabrze),
Alicja Krzysicka-Kowalska (Zabrze).

KANAŁ 2


Sesja satelitarna Jak pomóc chorym z mukowiscydozą? Nowa technologia.

Prowadzenie:
Marguerite Michel (Paryż, Francja), Henryk Mazurek (Rabka Zdrój), Maciej Urlik (Zabrze), Marian Zembala (Zabrze)

  1.  SIMEOX nowa technologia dla pacjentów z mukowiscydozą (15 min) – Marguerite Michel (Paryż, Francja)
  2.  Wskazanie medyczne stosowania SIMEOX (15 min) – Henryk Mazurek (Rabka Zdrój), Katarzyna Warzeszak (Rabka Zdrój)
  3. Praktyka kliniczna (15 min) – Adrien Halasz (Budapeszt, Węgry), Peter Borka (Budapeszt, Węgry)
  4. Doświadczenia kliniczne w stosowaniu SIMEOX u pacjentów chorych na mukowiscydozę (15 min) – Eva Beresova (Bańska Bystrzyca, Słowacja)

Kanał 1
16:00-17:30
Kanał 2
16:00-18:00

KANAŁ 1


Bezobjawowa wada serca – diagnostyka, monitorowanie i leczenie

Prowadzenie sesji:
Tomasz Hryniewiecki (Warszawa), Katarzyna Mizia-Stec (Katowice), Tadeusz Osadnik (Zabrze)

  1. Wada mitralna – co trudniejsze – zwężenie czy niedomykalność? (15 min) – Piotr Lipiec (Łódź)
  2. Wada aortalna – długi okres utajenia (15 min) – Zbigniew Gąsior (Katowice)
  3.  Wada trójdzielna – niedoceniany problem (15 min) – Jolanta Nowak (Zabrze)
  4. Wady przeciekowe – problem nie tylko wieku dziecięcego (15 min) – Piotr Hoffman (Warszawa)
  5.  Prezentacja przypadku i dyskusja okrągłego stołu (15 min) – Anna Tobis (Zabrze) / Grzegorz Hirnle (Zabrze)

KANAŁ 2


XXI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej
Interwencje wysokiego ryzyka Sesja I

Prowadzenie:
 Dariusz Dudek (Kraków), Adam Witkowski (Warszawa), Mariusz Gąsior (Zabrze)

  1.  Jak ograniczyć ryzyko zabiegu – przygotowanie pacjenta, farmakoterapia (10 min) – Stanisław Bartuś (Kraków)
  2. Angioplastyka pnia LTW – czy wyniki badań EXCEL oraz NOBLE zmieniają nasze postępowanie?
    – opinia kardiologa (10 min) – Adam Witkowski (Warszawa)
    – opinia kardiochirurga (10 min) – Tomasz Hirnle (Białystok)
  3. Stanowisko EAPCI dotyczące mechanicznego wspomagania krążenia w przezskórnych interwencjach wieńcowych (10 min) – Dariusz Dudek (Kraków)
  4. Praktyczne zastosowanie wspomaganie krążenia w Pracowni Hemodynamiki – jakie urządzenie, u kogo i kiedy? (10 min) – Mariusz Gąsior (Zabrze)
  5. Arytmie komorowe w przebiegu zawału serca i rewaskularyzacji – konsensus EHRA/EAPCI/ACCA (10 min) – Zbigniew Kalarus (Zabrze)

Interwencyjny HeartTeam:
prezentacja przypadku Michał Hawranek (Zabrze)

Kanał 1
17:45-19:15
Kanał 2
18:15-20:15

KANAŁ 1


Mechanical Circulatory Support and Heart Transplantation – state of the art 2020

Sesja pod patronatem PTK i PTKTCh

Moderators:
Michał Zembala (Zabrze), Piotr Przybyłowski (Zabrze), Ivan Netuka (Praga, Czechy)

  1.  Clinical outcomes with contemporary LVAD – Daniel J. Goldstein (New York, USA)
  2.  Right ventricular support – when and why? – Evgenij Potapov (Berlin, Niemcy)
  3. Total artificial heart – where we are in 2020? – Latif Arusoglu (Bad Oeynhausen, Niemcy)
  4.  Heart Transplantation – still the golden standard for end stage HF? – Stephen Large (Cambridge, UK)

KANAŁ 2


Interwencje wysokiego ryzyka Sesja II – Bifurkacje

Prowadzenie:
 Maciej Lesiak (Poznań), Jacek Piegza (Zabrze), Tomasz Podolecki (Zabrze)

  1. Definicje, anatomia, klasyfikacje – jak zdecydować czy wybrać technikę 1- czy 2-stentową (15 min) – Marek Grygier (Poznań)
  2.  Zastosowanie dodatkowych technologii – u kogo QCA, FFR, IVUS/OCT – Jacek Legutko (Kraków)
  3. Co może pomóc w leczeniu zmian na rozwidleniu (prowadniki, mikrocewniki, balony, stenty, trudny dostęp do gałęzi bocznej) – Maciej Lesiak (Poznań)
  4. Techniki 2-stentowe – która technika dla jakiego pacjenta? – Robert Gil (Warszawa)

Interwencyjny Heart Team:
prezentacja przypadku Marcin Świerad (Zabrze)

Kanał 1
19:30-21:00

Kanał 2
19:30-

KANAŁ 1


Wytyczne ESC 2020 Wady wrodzone serca u dorosłych

Prowadzenie:
Piotr Hoffman (Warszawa), Bożena Sobkowicz (Białystok), Jacek Białkowski (Zabrze)

  1. Jak diagnozować i jakich użyć narzędzi u chorego po korekcji wady serca (15 min) – Tadeusz Osadnik (Zabrze)
  2. Niewydolność serca u pacjenta z wadą wrodzoną (15 min) – Jarosław Drożdż (Łódź)
  3. Opieka nad ciężarną z wrodzoną wadą serca (15 min) – Alicja Nowowiejska – Wiewióra (Zabrze)
  4.  Problem arytmii u pacjenta z wadą wrodzoną serca (15 min) – Artur Filipecki (Katowice)
  5. Dyskusja i podsumowanie sesji (15 min)

KANAŁ 2


Optymalizacja opieki nad pacjentem po ostrym zespole wieńcowym z perspektywy leczenia zaburzeń lipidowych – sesja przypadków klinicznych.

Prowadzenie:

09:00-11:00

KANAŁ 1


Heart Team czyli Sztuka Partnerstwa i Współpracy – u których chorych razem współpracując osiągniemy najlepszy wynik leczenia i rozwijamy polska specjalność?

Moderatorzy:
Łukasz Szumowski (Warszawa), Radosław Sierpiński (Warszawa), Oskar Kowalski (Zbarze), Michał Zembala (Zabrze)

  1.  Hybrydowa rewaskularyzacja wieńcowa (20 min) – Tomasz Hrapkowicz (Zabrze), Mateusz Tajstra (Zabrze)
  2. Hybrydowa ablacja migotania przedsionków
    – opinia elektrofizjologa (10 min) Piotr Buchta (Zabrze)
    – opinia kardiochirurga (10 min) Michał Zembala (Zabrze)
  3.  Hybrydowe leczenie komorowych zaburzeń rytmu serca (20 min) – Piotr Suwalski (Warszawa), Sebastian Stec (Rzeszów)
  4.  Przezcewnikowe zabiegi w wadach zastawek serca (20 min) – Adam Witkowski (Warszawa), Michał Zembala (Zabrze)

KANAŁ 2


Heart Team zawsze dla dobra chorych i jakości medycyny i ochrony zdrowia w Polsce – uczmy się i pracujmy razem!

Sesja rezydentów kardiologii i kardiochirurgii pod patronatem PTK, PTKTCh i CMKP i konsultantów krajowych kardiologii i kardiochirurgii

Moderatorzy:
Jarosław Kaźmierczak (Szczecin), Jacek Różański (Warszawa), Krzysztof Wróbel (Warszawa), Jerzy Sadowski (Kraków), Marian Zembala (Zabrze)

  1. TAVI-TF – pierwsze kroki (20 min) – Jan Rychter (Zabrze)
  2.  Przezskórne okludery naczyniowe – jak użyć by minimalizować powikłanie (20 min) – Leszek Kukulski (Zabrze)
  3. Nakłucie transseptalne – technika zabiegu (20 min) – Krystian Jakimowicz (Zabrze)
  4. Przezskórne nakłucie worka osierdziowego – technika zabiegu (20 min) – Piotr Desperak (Zabrze)
  5. Dyskusja i podsumowanie (20 min)

11:15-13:15

KANAŁ 1


Innowacyjne technologie dla zdrowia

Sesja pod patronatem Premiera RP, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Moderatorzy:
Marek Gzik (Zabrze), Andrzej Karbownik (Gliwice), Roman Kustosz (Zabrze), Marian Zembala (Zabrze), Adam Konka (Zabrze)

  1. Głos pacjenta w telediagnostyce (8 min) – Andrzej Mitas (Zabrze)
  2.  Inżynier medyczny w systemie ochrony zdrowia w Polsce (8 min) – Marek Gzik (Zabrze)
  3. „Polski łosoś” istotnym elementem zdrowego żywienia i europejską marką jakości (8 min) – Monika Jaworowska (Bielsk Podlaski)
  4. Polskie Innowacyjne firmy odpowiedzią na rosnące potrzeby w medycynie, farmacji i ochronie zdrowia:
    • T.B.A. (8 min) – Jerzy Starak, Polpharma
    • T.B.A. (8 min) – Małgorzata Adamkiewicz, Adamed

KANAŁ 2


Heart Team – jak wypracować bezpiecznie, najlepsze decyzje dla Pacjenta – czyli teleporada / telekonsultacja. Wsparcie oddziałów kardiologicznych przez ośrodek kardiochirurgii. Dzielimy się doświadczeniem.

Moderatorzy:
Krzysztof Żmudka Kraków, Marian Zembala (Zabrze), Adam Malejka (Trzebinia), Michał Hawranek (Zabrze), Marcin Świerad (Zabrze)

  1. Jak zorganizować sprawny i efektywny, całodobowy system telekonsultacji (teleporad) z ośrodkiem kardiologicznym działającym bez zaplecza kardiochirurgicznego
    – Opinia kardiologa (15 min) – Jacek Gabriel (Częstochowa)
    – Opinia kardiochirurga (15 min) Michał Zembala (Zabrze)
    – Opinia dyrektora placówki medycznej (15 min) – Jolanta Majer (Częstochowa)
    – Opinia techniczna (15 min) – Adam Malejka (Trzebinia), Daniel Cieśla (Zabrze)
  2.  Dzielimy się doświadczeniem (20 min)
  3.  Sprawna i bezpieczna telekomunikacja pomiędzy placówkami i specjalistami (20 min)
  4. Uwagi

13:30-15:30

KANAŁ 1


XV Międzynarodowa Studencka Konferencja Kardiologiczna – część II.
„Młody medyk w świecie nauki”

Pod patronatem Dziekana Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n med. Alicji Grzanki

Moderatorzy:
 Alicja Grzanka (Zabrze), Marian Zembala (Zabrze), Andrzej Więcek (Katowice)

  1. Wykład wprowadzający (10 min) – Marian Zembala (Zabrze)
  2.  Z Michigan do Zabrza. Dlaczego kardiologia eksperymentalna jest szansą rozwoju młodych kardiologów i kardiochirurgów? (10 min) – Tomasz Jaźwiec (Zabrze)
  3. Od doświadczenia do doktoratu (10 minut) – Marcin Garbacz (Zabrze)
  4. Jak napisać pracę naukową – okiem studenta (10 minut) – Martyna Gawęda (Zabrze) Anastazja Pandel (Zabrze)
  5. Podsumowanie konferencji (10 min) – Alicja Grzanka (Zabrze)

KANAŁ 2


Sesja: Kardiologia Interwencyjna 2030 – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Prowadzenie:
Stanisław Bartuś (Kraków) Mariusz Gąsior (Zabrze), Krzysztof Żmudka (Kraków)

  1. Przezskórne interwencje wieńcowe – stagnacja czy systematyczny rozwój? – Michał Hawranek (Zabrze)
  2. Interwencje strukturalne – konieczny krok milowy w rozwoju kardiologii interwencyjnej – Wojciech Wojakowski (Katowice)
  3.  Niewydolność  serca – kluczowa rola w etiologii niedokrwiennej – Mariusz Gąsior (Zabrze)
  4.  Interwencyjne leczenie udaru mózgu – czy bez kardiologii interwencyjnej sukces jest możliwy? – Krystian Wita (Katowice)
  5. Wprowadzenie do debaty – perspektywa europejska – Prezydent EAPCI – Dariusz Dudek (Kraków)
  6. Debata: Marek Grygier (Poznań), Jacek Legutko (Kraków), Robert Gil (Warszawa), Paweł Buszman (Katowice)

Kanał 1
16:00-17:30
Kanał 2
16:00-18:00

KANAŁ 1


Innowacyjne leczenie niewydolność serca: nowe możliwości współczesnej kardiologii

Sesja we współpracy z Sekcją Niewydolności Serca PTK

Prowadzenie sesji:
Małgorzata Lelonek (Łódź), Piotr Rozentryt (Zabrze), Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań)

  1.  Nowe leki w niewydolności serca – szansą dla najtrudniejszych chorych (15 min) – Przemysław Leszek (Warszawa)
  2.  Elektrofizjologia i elektroterapia – krok milowy w poprawie rokowania chorych (15 min) – Przemysław Mitkowski (Poznań)
  3. Kardiologia interwencyjna i przezskórne wspomaganie krążenia – nadzieją dla chorych na dalszy postęp (15 min) – Łukasz Pyka (Zabrze)
  4.  Kompleksowa opieka nad pacjentem z niewydolnością serca – zagrożenia i perspektywy (15 min) – Jadwiga Nessler (Kraków)
  5. Prezentacja przypadku i dyskusja okrągłego stołu (15 min) – Jacek Niedziela (Zabrze) / Piotr Rozentryt (Zabrze)

KANAŁ 2


XXI Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej Tu hemo mamy problem… Sesja I – Powikłania, jak unikać, jak leczyć?

Prowadzenie:
Marek Grygier (Poznań), Andrzej Lekston (Zabrze), Tomasz Hrapkowicz / Michał Zembala (Zabrze)

  1. Perforacja (12 min) – Maciej Dąbrowski (Warszawa)
  2.  Rozwarstwienie tętnicy wieńcowej (12 min) – Jacek Piegza (Zabrze)
  3.  Zgubiony sprzęt (12 min) – Aleksander Araszkiewicz (Poznań)
  4.  Powikłania miejscowe (12 min) – Krzysztof Dyrbuś (Zabrze)
  5.  Zator powietrzny (12 min) – Zenon Huczek (Warszawa)

Kanał 1
17:45-19:15
Kanał 2
18:15-20:15

KANAŁ 1


Wyzwania dzisiejszej elektroterapii i elektrofizjologii

Prowadzenie:
Krzysztof Gołba (Katowice), Zbigniew Kalarus (Zabrze)

  1. Kardiowerter-defibrylator w prewencji pierwotnej – czy nadal istnieją wskazania do wszczepiania u wszystkich chorych? (15 min) – Maciej Kempa (Gdańsk)
  2. Nowe technologie w elektroterapii – ICD podskórne, stymulacja bezelektrodowa – których chorych wybrać? (15 min) – Mateusz Tajstra (Zabrze)
  3. Ablacja zaburzeń rytmu – komu i kiedy poprawi rokowanie? (15 min) – Oskar Kowalski (Zabrze)
  4. Opieka nad chorymi z implantowanym urządzeniem w dobie pandemii COVID -19 (15 min) – Przemysław Mitkowski (Poznań)
  5. Prezentacja przypadku i dyskusja okrągłego stołu (15 min) – Krzysztof Myrda (Zabrze)

KANAŁ 2


Tu hemo mamy problem… Sesja II – Trudności, wątpliwości

Prowadzenie:
Stanisław Bartuś (Kraków), Jacek Kowalczyk (Zabrze), Andrzej Lekston (Zabrze)

  1. Masywna skrzeplina w tętnicy wieńcowej – Piotr Chodór (Zabrze)
  2. PCI w tętniaku tętnicy wieńcowej – Janusz Szkodziński (Zabrze)
  3. Zwężenie ostialnie – Tomasz Podolecki (Zabrze)
  4. Jak zwiększyć wsparcie? – systemy teleskopowe – Adam Styś (Sioux Falls, USA)
  5. Nie mogę usunąć prowadnika, balonu, stentu – Paweł Buszman (Katowice)
  6. Ciężka niewydolność nerek – Jacek Sacha (Opole)

Interwencyjny Heart Team:
prezentacja przypadku – Jarosław Gorol (Zabrze)

Kanał 1
19:30-21:00

KANAŁ 1


Wytyczne ESC 2020 Migotanie przedsionków

Prowadzenie:
Paweł Ptaszyński (Łódź), Marianna Janion (Kielce)

  1.  Definicje, możliwości i kryteria diagnostyczne (15min) – Jerzy Wranicz (Łódź)
  2.  Zintegrowany model opieki nad chorym z migotaniem przedsionków – „strategia ABC” (15min) – Maciej Sterliński (Warszawa)
  3. Kontrola częstości czy kontrola rytmu? (15min) – Marcin Grabowski (Warszawa)
  4. Migotanie przedsionków a sytuacje szczególne (15min) – Jarosław Kaźmierczak (Szczecin)
  5. Dyskusja i podsumowanie sesji (15 min)

09:00-10:30

KANAŁ 1


Zdrowie Polaków – choroby sercowo-naczyniowe w dobie pandemii COVID-19 – specjaliści radzą. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Sesja pod patronatem Medonet.pl

Prowadzenie:
Anna Zimny-Zając – Medonet.pl

  1. Zawał serca – Mariusz Gąsior (Zabrze)
  2. Niewydolność serca – Piotr Rozentryt (Zabrze)
  3. Migotanie przedsionków – Zbigniew Kalarus (Zabrze)
  4. Operacje serca – Michał Zembala (Zabrze)
  5. Jak komunikować się z systemem ratownictwa – Klaudiusz Nadolny (Katowice)

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

KANAŁ 2


Asystent zabiegowy lekarza (PA – Physician Assistant) – dlaczego w polskiej ochronie zdrowia bardzo potrzebny jest obecnie nowy zawód?

Moderatorzy: Marian Zembala (Zabrze), Małgorzata Gałązka-Sobotka (Warszawa)

  1.  Stan przygotowań SUM (15 min) – Alicja Grzanka (Zabrze)
  2.  Opinia eksperta – konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej (10 min) – Grzegorz Wallner
  3.  Jak wyszkoliłem PA dla potrzeb i wyzwań intensywnej terapii? (10 min) – Piotr Knapik (Zabrze)
  4.  Moje doświadczenia w codziennej pracy z PA (10 min) – Ryszard Walas (Zabrze)
  5.  Dlaczego PA jest wzmocnieniem ochrony zdrowia i wzmocnieniem specjalistycznej opieki chorych z perspektywy doświadczeń własnych, Europy i świata (10 min) – Michał Zembala (Zabrze)

Więcej informacji o nas – www.sans-souci.pl