Kanał 1

Problemy w diagnostyce obrazowej kardiomiopatii

  Moderatorzy:  Marcin Fijałkowski (Gdańsk), Jarosław Wasilewski (Zabrze) Kiedy wykorzystam pomiary odkształcenia miokardium? – Tomasz Kukulski (Zabrze)  Ostre i przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego – jaka technikę obrazową zastosuję? – Karol Miszalski-Jamka (Zabrze)  Amyloidoza serca aktualny algorytm diagnostyczny – Jacek Grzybowski (Warszawa) Scyntygrafia serca czy już o niej zapomnieliśmy? – Magdalena Kostkiewicz (Kraków)

Bezobjawowa wada serca – diagnostyka, monitorowanie i leczenie

  Prowadzenie sesji: Tomasz Hryniewiecki (Warszawa), Katarzyna Mizia-Stec (Katowice), Tadeusz Osadnik (Zabrze) Wada mitralna – co trudniejsze – zwężenie czy niedomykalność? – Piotr Lipiec (Łódź) Wada aortalna – długi okres utajenia – Zbigniew Gąsior (Katowice)  Wada trójdzielna – niedoceniany problem – Jolanta Nowak (Zabrze) Wady przeciekowe – problem nie tylko wieku dziecięcego – Piotr Hoffman

Wrodzone wady serca u dzieci i dorosłych – postęp i nowe wyzwania w leczeniu

  Moderatorzy: Grażyna Brzezińska-Rajszys (Warszawa), Szymon Pawlak (Zabrze), Jacek Moll (Łódź), Jacek Białkowski (Zabrze) Operacja Rossa – ratunek dla dzieci, opcja dla dorosłych – Joanna Śliwka (Zabrze) Za wcześnie czy za późno na wspomaganie krążenia i potem przeszczep? – Szymon Pawlak (Zabrze) Przezskórna implantacja zastawki płucnej, strategia postępowania – Roland Fiszer (Zabrze) Przezcewnikowe zamykanie ubytków

Wytyczne ESC 2020 Wady wrodzone serca u dorosłych

  Prowadzenie: Piotr Hoffman (Warszawa), Bożena Sobkowicz (Białystok), Jacek Białkowski (Zabrze) Jak diagnozować i jakich użyć narzędzi u chorego po korekcji wady serca – Tadeusz Osadnik (Zabrze) Niewydolność serca u pacjenta z wadą wrodzoną – Jarosław Drożdż (Łódź) Opieka nad ciężarną z wrodzoną wadą serca – Alicja Nowowiejska – Wiewióra (Zabrze)  Problem arytmii u pacjenta

ECMO in contemporaty cardiac intensive care and cardiogenic shock

  Moderators:  Piotr Knapik (Zabrze), Katarzyna Hryniewicz-Czeneszew (Minneapolis, USA) ECMO in the treatment of cardiogenic shock – Katarzyna Hryniewicz-Czeneszew (Minneapolis, USA) ECMO in cardiac arrest (E-CPR) – Jan Belohlavek (Prague, Czech Republic) We set up ECMO – and what next? Anaesthesiologist’s perspective – Ewa Trejnowska (Zabrze, Opole) ECMO is running – what are the options?

Intensywne ABCD na kardiologicznej „ERCE”

  Sesja we współpracy z Asocjacją Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK Prowadzenie sesji: Agnieszka Tycińska (Białystok), Przemysław Trzeciak (Zabrze)  A jak Airways – optymalna wentylacja mechaniczna u pacjenta po zatrzymaniu krążenia – Rafał Koba (Katowice) B jak Brain – optymalna ochrona uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego po zatrzymaniu krążenia – Łukasz Krzych (Katowice) C jak Circulation –

Migotanie przedsionków

  Prowadzenie: Paweł Ptaszyński (Łódź), Marianna Janion (Kielce)  Definicje, możliwości i kryteria diagnostyczne – Jerzy Wranicz (Łódź)  Zintegrowany model opieki nad chorym z migotaniem przedsionków – „strategia ABC” – Maciej Sterliński (Warszawa) Kontrola częstości czy kontrola rytmu? – Marcin Grabowski (Warszawa) Migotanie przedsionków a sytuacje szczególne – Krzysztof Myrda (Zabrze) Dyskusja i podsumowanie sesji

Wady wrodzone serca u dorosłych

  Prowadzenie: Piotr Hoffman (Warszawa), Bożena Sobkowicz (Białystok), Jacek Białkowski (Zabrze) Jak diagnozować i jakich użyć narzędzi u chorego po korekcji wady serca – Tadeusz Osadnik (Zabrze) Niewydolność serca u pacjenta z wadą wrodzoną – Jarosław Drożdż (Łódź) Opieka nad ciężarną z wrodzoną wadą serca – Alicja Nowowiejska – Wiewióra (Zabrze)  Problem arytmii u pacjenta

Problemy w diagnostyce obrazowej kardiomiopatii

  Moderatorzy:  Marcin Fijałkowski (Gdańsk), Jarosław Wasilewski (Zabrze) Kiedy wykorzystam pomiary odkształcenia miokardium? – Tomasz Kukulski (Zabrze)  Ostre i przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego – jaka technikę obrazową zastosuję? – Karol Miszalski-Jamka (Zabrze)  Amyloidoza serca aktualny algorytm diagnostyczny – Jacek Grzybowski (Warszawa) Scyntygrafia serca czy już o niej zapomnieliśmy? – Magdalena Kostkiewicz (Kraków)

Ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST

  Prowadzenie: Grzegorz Opolski (Warszawa), Michał Hawranek (Zabrze), Hanna Szwed (Warszawa)  Diagnostyka NSTE-ACS – Waldemar Banasiak (Wrocław)  Ocena ryzyka u pacjentów z NSTE-ACS – Andrzej Budaj (Warszawa)  Ostra i przewlekła farmakoterapia w NSTE-ACS – Bartosz Hudzik (Zabrze) Diagnostyka inwazyjna pacjentów z NSTE-ACS – Jacek Legutko (Kraków) Dyskusja i podsumowanie sesji